Powered by Smartsupp
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podłączenie do instalacji elektrycznej wentylatora łazienkowego

2022-03-29
Podłączenie do instalacji elektrycznej wentylatora łazienkowego

Wentylator łazienkowy to bardzo ważny element naszej łazienki. Odpowiada za prawidłową jakość powietrza, czyli usuwanie wilgoci, która może przyczynić się do powstania nieprzyjemnego zapachu w łazience, czy pojawienia się grzyba.

Na temat wyboru wentylatora łazienkowego więcej informacji znajdziesz TUTAJ. Jeżeli posiadasz już wentylator łazienkowy, poniższa instrukcja powinna pomóc Ci w podłączeniu go do instalacji elektrycznej.

Jak podłączyć wentylator łazienkowy?

  1. Zanim zaczniemy podłączać wentylator łazienkowy do instalacji elektrycznej, musimy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności oraz o tym, że powinna robić to osoba, która posiada odpowiednie do tego uprawnienia.
  2. Wentylator należy zasilić napięciem sieciowym 230 V. Jego konstrukcja zapewnia zabezpieczenie przed porażeniem prądem w klasie drugiej, dlatego nie jest wymagane podłączenie przewodu uziemienia ochronnego.
  3. W pomieszczeniu, w którym będzie zamontowany wentylator, należy przygotować wcześniej instalację elektryczną. Do miejsca zamontowania wentylatora musimy doprowadzić dwa przewody: przewód fazowy załącznika (najczęściej koloru brązowego) oraz przewód neutralny (najczęściej koloru niebieskiego).
  4. Szczegółowy schemat podłączenia wentylatora umieszczony jest w instrukcji, która dołączona jest do wentylatora.
  5. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, że na przewodach wykorzystywanych do podłączenia wentylatora, nie ma napięcia. W tym celu należy przełącznik światła ustawić w pozycji OFF, dodatkowo należy wyłączyć bezpiecznik zasilający obwód oświetlenia w pomieszczeniu.
  6. Do podważenia maskownicy silnika możemy użyć wkrętaka płaskiego. Zdejmujemy ją i tym sposobem dostajemy się do listwy podłączeniowej wentylatora. Następnie zdejmujemy osłonkę z listwy i wtedy urządzenie jest gotowe do podłączenia.
  7. Do zacisku na listwie, który oznaczony jest symbolem L, podłączamy symbol z przełącznika, a do zacisku z symbolem N podłączmy przewód neutralny.
  8. Po wykonaniu podłączenia zgodnego ze schematem możemy włączyć już bezpiecznik zasilający obwód wentylatora.
  9. Chcąc uruchomić wentylator, należy przełącznik, na przykład światła, ustawić w pozycji ON.

Wentylator łazienkowy — sklep internetowy NetWent.pl

Powyższe informacje powinny pomóc Ci w prawidłowym podłączeniu wentylatora łazienkowego do instalacji elektrycznej. Pamiętaj jednak, że te czynności powinna wykonać osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia.

Sklep internetowy NetWent.pl posiada wentylatory łazienkowe o różnych funkcjach. Sprawdź naszą ofertę i wybierz wentylator łazienkowy odpowiadający Twoim wymaganiom.  

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 44 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Bardzo dobra obsługa, towar dobrej jakości, szybka dostawa Polecam
2024-03-23
Wszystko załatwione szybko i sprawnie.
pixel