Powered by Smartsupp
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

2022-06-28
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Prawidłowej wentylacji, zawdzięczamy stały dopływ świeżego powietrza w naszym domu. Zapewnia nam to komfort i dobre samopoczucie. Wentylacja odpowiada za wymianę zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Proces ten powinien być sprawny i przebiegać na bieżąco.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna, zwana też wentylacją naturalną lub tradycyjną, polega na wentylacji mieszkań (usuwaniu zużytego powietrza) za pomocą kominków wentylacyjnych bez żadnych urządzeń mechanicznych. Do wymiany powietrza dochodzi pod wpływem różnicy temperatur, ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz oraz gęstości.

Wszystko działa poprawnie, w przypadku kiedy przewody wentylacyjne i nawiewniki w oknach są odpowiednio zamontowane. Dzięki temu zimne powietrze napływa do budynku, a jego gęstość wypiera ciepłe, rzadkie i zużyte powietrze z budynku. Aby proces ten przechodził pomyślnie nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, a także zamykać nawiewników.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna, zwana również wentylacją wymuszoną działa za pomocą specjalnego urządzenia wentylacyjnego, które jest napędzane silnikiem elektrycznym. Do tego typu wentylacji wykorzystuje się specjalne wentylatory, a ich ilość zależy od wielkości domu oraz potrzeb użytkowników.

Wentylację mechaniczną można regulować, w porównaniu do wentylacji tradycyjnej. Dlatego w tym przypadku jesteśmy niezależni od warunków pogodowych. Wentylacje mechaniczne wyposażone są dodatkowo w filtry, dzięki którym powietrze nawiewane do pomieszczeń jest skuteczne oczyszczanie.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Przepisy nie przewidują posiadania dwóch systemów wentylacyjnych — grawitacyjnego i mechanicznego. Faktem jest, że wentylacja grawitacyjna związana jest z niższymi kosztami zakupu i montażu, niż w porównaniu do wentylacji mechanicznej.

Do wentylacji naturalnej musi być zastosowany właściwy nawiew powietrza, a także jego odprowadzenie. Natomiast minusem wentylacji grawitacyjnej jest brak jej regulacji. Wybór wentylacji zależy od potrzeb użytkownika. Skorzystaj z profesjonalnych porad NetWent i wybierz odpowiednią wentylację dla Ciebie i Twojej rodziny!

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-23
Wszystko załatwione szybko i sprawnie.
2024-03-19
Jest Ok
pixel