Syndrom Chorego Budynku
Warunki panujące w domu wpływają na nasze samopoczucie. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na zdrowie może mieć temperatura, nasłonecznienie czy wilgoć. Nieodpowiednie warunki panujące w domu mogą zwiększyć ryzyko zachorowalności np na astmę. Jak zadbać o odpowiednie warunki w domu, tak aby wszyscy domownicy mogli cieszyć się z komfortowego przebywania w pomieszczeniach?
Czym jest Syndrom Chorego Budynku?
Przebywanie w nieodpowiednim pomieszczeniu zaczyna wywoływać u człowieka różne dolegliwości, jak na przykład bóle i zawroty głowy, mdłości czy wysychanie spojówek — wtedy mamy do czynienia z syndromem chorego budynku.
Co jest przyczyną syndromu chorego budynku? Syndrom ten pojawia się, kiedy powietrze w budynku jest zanieczyszczone. Czynników, które odpowiadają za ten syndrom, może być wiele:
- dym tytoniowy
- nadmierna wilgoć
- wadliwa wentylacja i klimatyzacja
- materiały budowlane — szkodliwe dla zdrowia
Jak dbać o swoje zdrowie w budynku?
Podstawą dobrego samopoczucia w budynku jest dopływ świeżego powietrza. Zadbamy o to poprzez codzienne wietrzenie budynku oraz wyposażenie domu w odpowiednią wentylację decydując się np. na kratki wentylacyjne. Brak dopływu świeżego powietrza może doprowadzić mieszkańców do różnych symptomów chorobowych, które pojawiają się wyłącznie podczas przebywania w tego typu pomieszczeniach.
Nieprawidłowa wentylacja, lub jej całkowity brak to idealne warunki do powstawania pleśni lub grzybów. Wietrzenie tradycyjne to minimum, które powinniśmy robić w dążeniu do czystego powietrza w pomieszczeniu.Podstawową zasadą prawidłowej wentylacji jest dostarczenie świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w budynku. Następnie powietrze powinno przemieszczać się do kanałów wywiewnych, które umieszczone są zazwyczaj w łazienkach czy kuchniach.