Powered by Smartsupp
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podłączenie wentylatora z regulatorem REB

2022-04-12
Podłączenie wentylatora z regulatorem REB

Regulator REB służy do regulacji prędkości obrotowej silnika przez zmianę podawanego napięcia. Dzięki temu możemy zmienić wydajność, z jaką wentylator łazienkowy pracuje. Podczas podłączania urządzenia należy zachować wszelkie środki ostrożności, pamiętając również o tym, że tą czynność powinna wykonać osoba wykwalifikowana, czyli elektryk, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Jak podłączyć wentylator z regulatorem REB?

Po prawidłowym mechanicznie zamontowanym wentylatorze do instalacji wyciągowej zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza możemy przystąpić do podłączenia elektrycznego. Po pierwsze należy zasilić wentylator łazienkowy napięciem sieciowym 230 V. Nie jest wymagane podłączenie przewodu uziemienia ochronnego, ponieważ jego konstrukcja zapewnia zabezpieczenie przed porażeniem prądem w klasie drugiej.

Na początek, powinniśmy dostosować odpowiednio pomieszczenie, w którym będziemy montować wentylator łazienkowy, czyli zadbać o przygotowanie instalacji elektrycznej. Po prawidłowym mechanicznym zamontowaniu wentylatora do instalacji wyciągowej zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza i doprowadzeniu do niego przewodów zasilających możemy przystąpić do podłączenia regulatora obrotów.

Jeżeli regulator REB posiada symbol np. REB-1N oznacza to, że maksymalnym prąd, jaki może pobierać wentylator to 1A. Jeśli wartość ta zostanie przekroczona, to w regulatorze nastąpi przepalenie bezpiecznika zabezpieczającego go przed przepięciem. Pamiętajmy również, aby się upewnić, że na przewodach zasilających, wentylator nie ma napięcia, oraz że bezpiecznik w rozdzielnicy zasilającej obwód, jest wyłączony.

W celu podłączenia regulatora REB zdejmij pokrętło regulacyjne, delikatnie podważając je wkrętakiem płaskim. Następnie odkręć nakrętkę, która znajduje się pod pokrętłem i zdejmij ściankę przednią. Dalej odkręć wkręty mocujące i wyciągnij regulator z obudowy. W taki sposób otrzymujemy dostęp do listwy podłączeniowej. Do miejsca zamontowania regulatora, należy doprowadzić z rozdzielnicy, przewód fazowy koloru brązowego, biegnący do wentylatora.

 

Następnie należy przeciąć przewód fazowy. Jeden jego koniec, od strony rozdzielnicy elektrycznej, wepnij pod pierwszy zacisk (oznaczony symbolem L i strzałką do góry), a drugi koniec od strony wentylatora wepnij pod ostatni zacisk na listwie (z symbolem sinusoidy ze strzałką w prawo).

Po wykonaniu podłączenia zgodnego ze schematem włącz bezpiecznik zasilający obwód. W celu załączenia wentylatora łazienkowego przekręć pokrętło regulatora zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara w pozycję ON. Jeśli wszystko zostało wykonane prawidłowo, wentylator powinien się załączyć, a ty będziesz mógł regulować jego obroty, czyli zmieniać wydajność.

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 41 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-25
Wszystko ok, sprawnie i dobra jakość
2024-01-09
Super szybka dostawa, produkt dobrej jakości.
pixel