Powered by Smartsupp
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Działanie i montaż anemostatu

2022-06-10
Działanie i montaż anemostatu

Głównym zadaniem anemostatu jest rozprowadzenie pobranego powietrza z zewnątrz w danym pomieszczeniu. Jest to urządzenie, które montuje się w suficie. Anemostat posiada możliwość regulowania powietrza, które przechodzi przez urządzenie oraz kontrolowania jego kierunku.

Jak działa anemostat?

Anemostat jest zakończeniem mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Głównym zadaniem tego urządzenia jest doprowadzenie świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w budynku. Wpadające powietrze do pomieszczeń w trakcie ulega ogrzaniu.

Rodzaje anemostatów

Na rynku można wyróżnić trzy główne rodzaje anemostatów:

Anemostat nawiewny: posiada odpowiednie filtry, które są odpowiedzialne za pozbycie się pyłków, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Zazwyczaj montowany jest na suficie. Posiada regulację, dzięki której można w łatwy sposób kontrolować przepływ powietrza.

Anemostat wywiewny: działa odwrotnie w porównaniu do anemostatu nawiewnego. Jest odpowiedzialny za pozbycie się zanieczyszczonego powietrza oraz COz pomieszczeń. Dzięki temu komfort przebywania w takim pomieszczeniu wzrasta. Anemostat wywiewny montuje się najczęściej na suficie.

Anemostat nawiewno-wywiewny: ten typ anemostatu jest montowany najrzadziej. Wiąże się to z jego mechaniczną budową. Tego typu anemostat można zastosować jedynie w pomieszczeniach, w których zmiana kierunku przepływu powietrza nie wpłynie negatywnie na proces wentylacji. Dlatego bardziej popularne są anemostaty kierunkowe.

Różnice pomiędzy anemostatem a kratką wentylacyjną

Kratka wentylacyjna jest końcowym elementem systemu wentylacji. Pełni ona funkcję nawiewnika oraz wywiewnika. Największą różnicą pomiędzy anemostatem a kratką wentylacyjną jest możliwość regulacji, przez anemostat, ilości przechodzonego powietrza oraz kontrola jego kierunku podczas nawiewu do pomieszczenia. Dzięki temu działanie systemu wentylacji jest proste i intuicyjne.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 58 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-30
Szybka dostawa i produkt zgodny z opisem
2024-05-31
Wszystko ok
pixel